Pomyśl, zanim weźmiesz autokredyt

Zanim udamy się do banku z wnioskiem o kredyt samochodowy, musimy dokładnie tę sprawę przemyśleć. Podstawowym pytaniem, na które w tym momencie powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to czy na pewno stać na taki kredyt. Bardzo wiele osób mocno przecenia swoje możliwości finansowe. Podejmują się one zobowiązań, których ciężaru nie są potem w stanie udźwignąć, co oczywiście wpędza je w poważne tarapaty.

Dlatego też decyzja o zawarciu z bankiem umowy na tani kredyt samochodowy musi zostać poprzedzona dokładną analizą nie tylko rynkowych ofert, ale także i naszych domowych budżetów. Ile zarabiamy, a ile miesięcznie wydajemy? Czy są takie rzeczy, z których możemy spokojnie zrezygnować? Czy często przytrafiają się nam nieprzewidziane sytuacje, kiedy to trzeba „wyskoczyć” z gotówki? Pamiętajmy, że to my będziemy ponosić konsekwencje podjętej przez nas decyzji. W przypadku, kiedy nie damy rady wywiązać się z warunków umowy kredytowej, stracimy więcej niż się nam wydaje. Po pierwsze – bank odbierze nam samochód. Następnie go sprzeda i w ten sposób odzyska swoje pieniądze. To jednak najmniej dotkliwa „kara”. Po drugie – w Biurze Informacji Kredytowej zostaniemy odnotowani jako nierzetelni dłużnicy i otrzymamy bardzo niską punktację.

To nam utrudni wiele spraw – przede wszystkim pojawią się spore problemy z otrzymaniem jakiegokolwiek kredytu. Co będzie zatem w sytuacji, kiedy naprawdę znajdziemy się w pilnej potrzebie? Zła opinia psuć nam będzie szyki przez kilka lat – nawet wówczas, kiedy uporamy się ze spłaceniem długu.

Dodaj komentarz