Kredyty dla studentów

Okres studiów wiąże się nie tylko ze zdobywaniem wiedzy, ale też i z niemałymi wydatkami. Koszty utrzymania, czesne, opłaty na pomoce naukowe (podręczniki itp.) etc. – to wszystko pochłania z każdym kolejnym rokiem coraz więcej pieniędzy. Trudno w takiej sytuacji mówić o jakimkolwiek oszczędzaniu – tym bardziej, że nie każdy student ma możliwość podjęcia zatrudnienia (na studiach dziennych często nie wchodzi to w rachubę).
Nic więc zatem dziwnego, że w naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszą się przyznawane na od 1998 roku kredyty studenckie. Są one realizowane co prawda przez komercyjne banki, nie mniej jednak ich warunki są preferencyjne – z uwagi na to, że swój udział ma w nich Skarb Państwa. O tego rodzaju kredyty mogą ubiegać się osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25 roku życia. Poza tym taka możliwość istnieje tylko i wyłącznie na pierwszym kierunku studiów. Innym warunkiem, jaki spełniać musi wnioskodawca jest zdobycie poręczycieli.

Jeśli jest z tym problem, z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego (dysponuje on środkami finansowymi z Funduszu Poręczeń Kredytowych). Zawsze trzeba przestrajać terminu składania wniosków. Bankowi przysługują 3 miesiące na to, aby podjąć decyzję. Wniosek można złożyć w jednym banku. Dopiero w sytuacji, kiedy decyzja będzie odmowna, student może się udać z wnioskiem do drugiego banku. Niestety, instytucji udzielających kredytów studenckich jest obecnie zaledwie kilka (dla przykładu w 2009 roku było ich tylko pięć).

Dodaj komentarz