Kredyt na używane auto a ograniczenia wiekowe

W ostatnim czasie w ofercie banków pojawiło się wiele kredytów samochodowych. Wynika to z tego, iż zainteresowanie tego rodzaju produktami finansowymi znacząco wzrosło – Polacy kupują bowiem coraz więcej aut. Nie da się jednak przy tym ukryć, że banki najchętniej pożyczają pieniądze na zakup pojazdów nowych lub takich, które nie liczą sobie więcej aniżeli trzy lata.

Jeżeli chodzi natomiast o samochody pochodzące z rynku wtórnego, uzyskanie na nie kredytu nie jest wcale prostą sprawą. Kierowcy muszą bowiem w tym momencie o paru sprawach pamiętać jeśli chcą brać kredyt samochodowy na używane auto. Przede wszystkim wartość samochodu nowego (lub względnie nowego) a używanego to dwie zupełnie odmienne kwestie – dla banku takie różnice są bardzo istotne z tego powodu, że auto będące przedmiotem umowy kredytowej jest jednocześnie jej zabezpieczeniem. A wiadomo, że im mniejsza jest jego wartość, tym gorzej – z punktu widzenia banku, który na wiele sposobów stara się chronić swoje interesy. Z tego też właśnie względu wprowadzone są ograniczenia, jeśli chodzi o górną granicę wieku samochodu. W momencie spłacenia przez kierowcę długu samochód nie może sobie liczyć więcej niż określoną ilość lat – w jednym banku będzie to 10, w innym 13.

W zasadzie nie ma zatem możliwości, aby kredytem sfinansować zakup auta mającego 8 lat i więcej. W niektórych bankach jest jasno powiedziane, że kredyty na pojazdy starsze niż trzy-, czteroletnie w ogóle nie wchodzą w rachubę. Przed złożeniem wniosku kierowca musi zatem dowiedzieć się jak ta sprawa przedstawia się w danym banku.

Dodaj komentarz