Kredyt na auto a zmiany w przepisach

Przy poszukiwaniu najlepszego dla nas kredytu samochodowego musimy brać pod uwagę to, że zmieniły się przepisy o kredytach konsumenckich. Obecnie za kredyt konsumencki uznawany jest taki, którego maksymalna kwota wynosi 255 550 zł. Tak więc kredyty samochodowe jak najbardziej pod te przepisy podlegają.

Spośród najbardziej istotnych dla klientów zmian wymienić trzeba te dotyczące prowizji. Nie ma w tej chwili żadnych górnych limitów w tym zakresie, co oznacza, że banki mogą naliczać tego rodzaju opłaty wedle własnego widzimisię. Zresztą, do tej pory i tak sprytnie obchodziły takie ograniczenia – na przykład poprzez zwiększanie ilości obowiązkowych ubezpieczeń. Dla nas zmiana ta oznacza dokładnie tyle, że na element kredytu samochodowego jakim jest prowizja musimy zwracać znacznie większą uwagę aniżeli wcześniej. Wybierajmy tylko takie oferty, gdzie opłata ta jest możliwie jak najniższa. Pamiętajmy również, że obowiązkiem banku jest udzielenie nam dokładnych informacji na temat całkowitych kosztów zobowiązania także jeśli chodzi o kredyt na samochód dostawczy . Dość często zdarzało się, że banki niezbyt chętnie podawały klientom takie dane w obawie, że stracą oni zainteresowanie ofertą.

Mamy prawo w ciągu 14 dni (wcześniej było 10) odstąpić od umowy bez podawania przyczyn. Niestety, za okres od dnia, w którym kredyt został wypłacony do dnia jego spłaty musimy uiścić odsetki. Jeśli chcemy spłacić kredyt wcześniej, nie musimy o tym informować banku z dużym wyprzedzeniem – wystarczy, że uczynimy to na 3 dni przed planowaną spłatą.

Dodaj komentarz