Konta oszczędnościowe lepsze niż lokaty?

Każdy a przynajmniej większość z nas posiada jakieś oszczędności, czy to składane latami, czy też szybko odłożone pieniądze, które się dostało z jakiejś okazji. Wiadomo, że jeśli zaoszczędziliśmy niewiele, to zbyt dużego pola manewru nie mamy.

Ale jeśli uskładaliśmy już nieco wyższą sumkę, to można ją jakoś zagospodarować. Dlatego wiele osób zakłada sobie konta oszczędnościowe. Ich zasada funkcjonowania jest pośrednia między rachunkami rozliczeniowymi, a lokatami terminowymi. Dlaczego? Ponieważ mają one zapewnić zysk z oprocentowania, a jednocześnie dalej mamy płynność swoich środków, czyli w dowolnej chwili możemy wypłacać i wpłacać swoje pieniądze na konto i przy tym nie tracimy żadnych odsetek. Ponadto zaletą wszystkich kont oszczędnościowych jest to, że są one prowadzone bez opłat. Także w przypadku większości kont oszczędnościowych nie jest wymagana comiesięczna minimalna wpłata. Jednak przy wyborze konta oszczędnościowego trzeba zwrócić uwagę na to, że wysokość oprocentowania uzależniona jest już od wysokości zgromadzonych środków, czyli od naszej wpłaty a zatem im więcej pieniędzy ulokujemy na tym koncie, tym większy będzie nasz zysk. A zatem konta oszczędnościowe są idealne dla tych osób, które mają już jakieś oszczędności i mogłyby czerpać zyski z procentów, ale jednocześnie mogą co jakiś czas potrzebować wypłacić część funduszy, bez utraty tych odsetek.

Może być to pomocne także w przypadku osób, które chcą zainwestować jakoś swoje pieniądze, ale nie wiedzą co będą robić za kilka tygodni i czy te fundusze nie będą im potrzebne. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle w przypadku kont oszczędnościowych jest ograniczona ilość wypłat w miesiącu. Tak więc pod względem płynności finansowej lokaty założone na długi okres w bankach (Pozyczki-pozabankowe.org) wydają się mniej atrakcyjne niż konta oszczędnościowe.

Dodaj komentarz