Droższy kredyt na używane auto

Atrakcyjność kredytu samochodowego jest uzależniona przede wszystkim od jego ceny. Na nią natomiast wpływ ma wiele czynników. Każdy bank ma co prawda w tym zakresie swoje własne ustalenia, nie mniej jednak reguła jest wszędzie taka, że kredyty na samochody używane są udzielane na mniej korzystnych warunkach aniżeli na nowe auta.

Różnice w oprocentowaniu sięgają kilku punktów procentowych. Ponadto trzeba też się liczyć z wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim nie każde auto z drugiej ręki da się kupić na kredyt na samochód używany (Carmarket24.pl). Pierwszą rzeczą, na którą bank w tym momencie zwraca uwagę jest wiek pojazdu. Górna granica wszędzie jest inna, aczkolwiek otrzymanie kredytu na auto liczące sobie więcej niż 8 lat jest raczej niemożliwe. Niektóre banki nie pożyczają pieniędzy na samochody starsze niż 3-letnie. Należy też przy tek okazji zwrócić uwagę na to, że im więcej lat ma przedmiot umowy kredytowej, tym krótszy okres spłaty. Niekiedy spotykane są także wymogi dotyczące marki pojazdu. Dość często bank żąda również, aby wszelakich napraw czy przeglądów dokonywać tylko i wyłącznie w autoryzowanych serwisach – nie trzeba chyba w tym momencie dodawać, że zawyża to koszty utrzymania samochodu.

Z czego wynikają te wszystkie zaostrzone kryteria? Otóż auto stanowi zabezpieczenie zobowiązania. W przypadku nieterminowego płacenia rat (lub zaniechania w ogóle tych płatności) zostaje ono odebrane kierowcy i sprzedane, by w ten sposób bank mógł odzyskać swą należność. Tymczasem samochody używane mają do siebie to, że bardzo szybko tracą na wartości.

Dodaj komentarz