Blogi o Szczecinie

Szczecin jest miastem niedocenianym na mapie naszego kraju. Nawet przez mieszkańców określany jest mianem wioski z tramwajami. I choć Szczecinowi daleko do stolicy stara się poprawić swój medialny wizerunek, niestety nie zawsze z pożądanym skutkiem. Nawet liczne konkursy, blogi, wystawy, koncerty organizowane na terenie miasta nie przyczyniają się do zwiększenia jego atrakcyjności.

Pozostawiony sam sobie, bez odpowiedniego gospodarza, który doprowadziłby do poprawy życia w mieście, nie jest celem podróży turystów, chociaż zabytków w Szczecinie nie brakuje. Zmiany nazw ulic, placów nie sprzyjają lepszej mobilności, łatwiejszemu poruszaniu się w mieście i po mieście. Trudno przemieszczać się w nim nawet samym szczecinianom, którzy zapytani o drogę często nie wiedzą w jakim miejscu się znajdują, jaką drogą najlepiej gdzieś dotrzeć. Sprawy nie ułatwiają także liczne ronda, które może i przywodzą na myśl te paryskie, jeśli oglądane są z lotu ptaka. Z ziemi natomiast kojarzą się przede wszystkim z korkami.

O tym, że Szczecin leży nad morzem mówi się nie od dzisiaj. Szczecinian coraz rzadziej dziwią turyści pytający o tramwaj, który jedzie na plażę. O morzu w Szczecinie krążą niesamowite historie oraz blogi (Blogan.pl), do tego wiele żartów, a ostatnio nawet sztuka o wdzięcznej nazwie „Którędy do morza?”. Mieszkańcy południowej Polski otwierając mapę potrafią kłócić się, że tak właśnie jest i Szczecin leży nad morzem, choć myli im się ono z Zalewem Szczecińskim, do którego swoją drogą z centrum też trochę trzeba przecież jechać. Szczecin oczywiście może pochwalić się Wałami Chrobrego, położeniem nad Odrą, wieloma zabytkami, terenami zielonymi. Tak, tak – Szczecin uważany jest za jedno z bardziej zielonych miast w  naszym kraju. Chociaż do tej pory nie ma Miejskiego Ogrodnika to jakoś powiedzmy, że daje sobie radę, choć niektóre rzeczy wołają o ratunek. Niekiedy zdawać się może, że w Szczecinie brak też architekta, choć ten jest. Budynki bowiem stawiane są wedle uznania dewelopera, wykonawcy, gdzie popadnie i jak popadnie, bez chwili zastanowienia. O tym, co się dzieje z drogami i ciągłym ich poszerzaniu i przebudowywaniu lepiej nie wspominać.

Dodaj komentarz