Autokredyt a nasza zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest głównym czynnikiem determinującym decyzję banku w sprawie udzielenia nam kredytu samochodowego (i każdego innego). Banki wymagają od nas wielu dokumentów, na podstawie których oceniają naszą wiarygodność finansową. Poszczególne instytucje kierują się przy tym swoimi własnymi kryteriami – nie ma w tym zakresie jakichkolwiek ujednoliceń i odgórnie przyjętych norm.

W każdym bądź razie wszystkie banki zwracają uwagę na wysokość naszych dochodów oraz na ich źródło. Biorą ponadto pod uwagę i inne czynniki takie jak przykładowo ilość osób zamieszkujących z nami w gospodarstwie domowym czy dochody współmałżonka. Przy kredytach samochodowych (Pozyczki-bez-bik.biz) w rachubę wchodzą jeszcze inne aspekty. Wiele w tym momencie zależy od wieku pojazdu, którego zakup chcemy sfinansować środkami uzyskanymi z tytułu kredytu samochodowego. Poza tym niezmiernie istotną kwestią jest tutaj wkład własny. Jeśli zaoferujemy bankowi dość wysoki udział środków własnych (na poziomie co najmniej 30 procent), wówczas i w wymagania odnośnie zdolności kredytowej będą złagodzone.

Jeżeli nosimy się z zamiarem zaciągnięcia kredytu samochodowego w walucie obcej, wówczas musimy nastawić się na to, że bank zgodzi się nam go udzielić tylko wtedy, kiedy sprostamy bardzo rygorystycznym kryteriom – znacznie bardziej zaostrzonym niż w przypadku kredytu w złotówkach. Podobnie będzie również wtedy, kiedy wyrazimy chęć spłacania kredytu samochodowego w ratach malejących. Jak więc zatem widać, ocena zdolności kredytowej jest skomplikowaną i złożoną sprawą.

Dodaj komentarz